fbpx

Čo je to aromaterapia a prečo esenciálne oleje fungujú

Aromaterapia je umenie aj veda. A ako píše uznávaná asociácia holistických aromaterapeutov NAHA, spája v sebe rôzne formy použitia prírodných extraktov ako sú esenciálne oleje, hydrosoly a rastlinné oleje pre zlepšenie zdravia tela, mysle aj duše.

Medzi mnohé známe spôsoby použitia patria:

 • Upokojenie bolesti a zápalových procesov
 • Zmiernenie príznakov nachladnutia či chrípky
 • Posilnenie imunity
 • Podpora zdravého trávenia
 • Zmiernenie svalových kŕčov
 • Poskytnutie emocionálnej podpory
 • Vyživenie, omladenie a upokojenie pokožky

A ako je možné, že v našom tele esenciálne fungujú?

 1. Potešia naše čuchové receptory. A to je veľká vec. Ľudské čuchové receptory dokážu identifikovať približne 2000-4000 stimulov, ktoré vyhodnocujú a správu odosielajú do mozgu. Napojenie na limbický systém, ktorý má na starosti naše inštinktívne správanie a automatické emocionálne reakcie, znamená, že impulz môže ovplyvniť množstvo reakcií. Emócie, inštinktívne správanie, motiváciu, pocity, učenie či pamäť a spomienky. Čuchový zmysel má veľkú úlohu, a odhalenie jeho zložitého fungovania bolo ohodnotené aj Naviac difúzovaním a priamou inhaláciou sa esenciálne oleje dostávajú do tkanív a v bunkách ostávajú dlhšie. Dokážu tak priniesť ďalšie zdravotné benefity.

  1. Vďaka svojej lipofilnej povahe (čo znamená, že sa rozpúšťajú v tukoch) sa účinne absorbujú. Jednotlivé zložky esenciálneho oleja dokážu preniknúť cez kožu a sliznice.

  Vo všetkých prípadoch končia nakoniec v krvnom obehu, kde majú možnosť ovplyvniť množstvo procesov v našom organizme. Ako som písala v predošlom článku, v staroveku boli éterické oleje hodnotnejšie ako zlato. V súčasnosti ich účinky už potvrdzujú aj mnohé vedecké štúdie.

  V skutočnosti  množstvo zložiek, ktoré sa nachádzajú v esenciálnych olejoch je možné nájsť v moderných liečivách a mnohé sú inšpiráciou pre vytváranie syntetických kópii. Používajú ich výrobcovia kozmetiky, parfumérsky priemysel a nachádzajú sa tiež v mnohých potravinách pre zvýraznenie prirodzenej chuti, arómy či ako prírodný konzervant.

  Ja ale preferujem prírodnú cestu. A čo vy?

  Pozývam vás naučiť sa správne, efektívne a bezpečne používať silu prírody pre svoje zdravie a pohodu. S láskou a úctou k Matke Prírode. S vášňou a pochopením seba samého.

Menu